Yaratıcı Bir Laboratuvar Tasarımı: Genetiks

July 4, 2018

Son zamanlarda yapılan laboratuvar tasarımlarının başarılı bir örneği olan Genetiks, Sonraki Mimarlık tarafından tasarlandı ve Fulya Terrace Center’daki yeni yerine taşındı.

 

Son yıllarda bilim ve inovasyonda sağlanan yüksek ivmeli gelişmeler, ülkemiz sağlık sektörüne de olumlu katkılar ve bölge ülkeleri arasında rekabetçi bir ortam sunuyor. Hastalar , doktorlar, biyologlar , araştırma görevlileri ve diğer sağlık personelinin buluştuğu mekanlar; sağlık alanında yaşanan gelişmeler ve mekan ergonomisinde ilerleyen bilgi birikimleri paralelinde eski sıkıcı rutinlerinden sıyrılıp farklılaşmaya başlıyor. 

Klasik laboratuvar anlayışında geçmişte, beyaz duvarlar ve gri ağırlıklı metal aksam tezgahlar zihinlerde canlanırken, artık daha fazla ortak etkileşim alanları, çalışan ve hasta motivasyonunu artırıcı tasarımsal ve uygulamasal çözümler geliştirilmeye başlandı. Kişi ihtiyaçları ve insan merkezli tasarım (human centered design) perspektifinde oluşturulan ticari alanlar; çalışma ergonomisi ve verimliliğinde çok önemli bir yer aldığını ispatladılar. Mekanların sadece beton ve eşyalardan oluşmadığı; doğru tasarlanmış mekanların çalışma alanlarına ruh, motivasyon kattığı aynı zamanda çalışan sadakatini artırdığı günümüzde bilinen bir gerçek. 

Bu yeni trendlere örnek olarak gösterilebilecek genetik kliniği Genetiks , Sonraki Mimarlık Mühendislik şirketi tarafından yapılan yoğun tasarım ve iç mimarlık faliyetleri sonrası Gayrettepe’deki eski ofislerinden , Fulya Terrace Center’daki 1200 m2 ilk yeni yerlerine taşındı. Yeni laboratuvar hastalara ferah alanlar sunarken, ofis tasarımları ve personel çalışma alanı tasarımları ile diğer laboratuarlardan kolayca sıyrılıyor. Sanat ve tasarımın buluştuğu ortak alanlar ; laboratuvarı ülkede eşi olmayan sağlık sanat ve tasarımın buluştuğu bir merkez haline dönüştürüyor. 

Veri ve bilgi aktarımlarının bu denli hızlandığı, ülkemiz ve Istanbul odaklı sağlık sektörünün hızlı gelişmeler gösterdiği bu dönemde; yeni nesil laboratuvar, klinik, sağlık alanı ve muayenehanelerin tasarımsal artılarının Türkiye sağlık sektörünün dünyadaki pozisyonu için ekstra bir değer oluşturacağı aşikar. Sonraki Mimarlık firması tasarım odaklı vizyonunu, sağlık alanlarının dönüşümü ve uluslararası sağlık pazarındaki türdeşleri arasında değerlerinin artırımına , bununla ülkemiz için bir katmadeğer oluşturmaya yöneltmiş durumda. 

 

 

 

 

Please reload

En Son Haber ve Makaleler
Please reload

Gelecek Tartışmalar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Tagler
Please reload

Sosyal Medya
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic

Sonraki Mimarlık Mühendislik

Dumlupınar Mah.Gümüşdere Çıkmazı Sok.

Teknik Yapı Concord Rezidans 2. Etap 1B Blok No:63 

Kadıköy / İSTANBUL

 

Tel: +90216 804 3750

Whatsapp: +90542 507 9800
E-mail: info@sonraki.com.tr

follow US

Sonraki , Copyright ©2015